RSS

દ્વિતીય : બ્રાન્ડ, બ્લોગ એન્ડ બોન્ડિંગ….

12 Jun

20130228_152313

૧૦ જુને આ બ્લોગબચુડો બે વરસ પુરા કરી ત્રીજા વરસમાં એન્ટ્રી મારી ગયો. 

હમણાં પોસ્ટ્સ બહુ થઇ નથી શકતી. ફેસબુક પર હાજરી પુરાવું છું , પણ બ્લોગિંગ મારી મોજનું પર્સનલ ડાયરી જેવું માધ્યમ છે. એ માટેનો સમય ફ્રેન્કલી સ્પીકિંગ સાર્ત્રની ભાષામાં ‘અધર્સ’ યાને બીજાઓ સતત કશુને કશું લખાવવા માટેનો પ્રેમાગ્રહ કરી ખાઈ જાય છે. મારી ઘરની જવાબદારીઓ અને આર્થિક જવાબદારી નિભાવવાની કામગીરી તો હોય જ છે. નિયમિત લખવા માટે ઘણું વાંચતો હોઉં છું.અને રેગ્યુલર લેખો આપવાના હોય છે, ચિત્રો પણ ! મારો થાક ઉતારવા ફિલ્મો કે સંગીત માણતો હોઉં , મારા મિત્રો ( ધરાર મિત્રો નહિ અંગત દોસ્તો 😉 ) સાથે વાતો કરતો હોઉં કે ફેસબુક પર લટાર લગાવતો હોઉં …એ બધામાં રોજ કોઈકને કોઈક પોતપોતાના નાના નાના કામો માટે જે સમય ખાઈ જાય એ ખરેખર ચીડ જગાવે એવું છે. આપણે ત્યાં ગંભીર બીમાર ના પડો કે પ્રવાસમાં ના હો ત્યાં સુધી કોઈ મનગમતા કામ કે આરામ કરવાની ફુરસદ લેવા દે તેમ નથી. બધાને એમ જ હોય છે કે : મારું કામ તો નાનું છે, મને કેમ ના પાડી ? પણ મારા પક્ષે એવા પરચુરણ કામોનો ઢગલો કિમતી સમય ખાઈ જતો હોય છે. પરચુરણ ચીલ્લરની કિંમત ઓછી હોય પણ ભાર વધુ કરે ખિસ્સામાં ! 😛 હું ચોખ્ખી ના પડું તો પણ લોકો એ કામ માટે પાછળ પડી જતા હોય છે. (અમુક સમજુ મિત્રો અનલિમિટેડ ટાઈમ માટે મુક્તિ આપે છે, અને એટલે એમનું કામ જયારે થાય ત્યારે ઉમળકાથી કરવું ગમે છે ).

ક્યારેક મારું સ્વાદિષ્ટ લાગતું હોઈ એ ભેજું ચાવવા કેટલાક ઝોમ્બી સમય બરબાદ કરવા આવે છે. 😉 જેમ વરસાદ વધુ પડે એમ પાંખાળા મંકોડા સહન કરવા પડે, એમ લોકપ્રિયતા વધે ત્યારે આવી જીવાતોનો ઉપદ્રવ સ્વાભાવિક છે. મુદ્દો એ હોય છે કે મંકોડાઓની સંખ્યા વરસતા વરસાદની અનરાધાર બૂંદોનાં પ્રમાણમાં તુચ્છ હોય છે. લોકો વરસાદને ગાલ પર ઝીલે છે, અને મંકોડાને પગ નીચે કચરે છે. હું ય આપ બધાના પ્રેમની બારિશમાં નહાતા ન્હાતા આ જ કરું છું 😀

પણ આ બધામાં ભોગ લેવાઈ જાય છે, આ ગ્રહનો. જે એક્ચ્યુઅલી ગુજરાતીના અમુક મેગેઝિન કરતા પણ વધારે વંચાય છે, એના પ્રવાસીઓ / ગ્રહવાસીઓ સાથે હું દ્રોહ કરતો હોઉં – એમને ભૂખ્યા જ રાખી દેતો હોઉં એવું લાગે છે. જુઓ, આવી જ દોડધામમાં ૧૦ જૂનનો બર્થ ડે પણ ચુકાઈ ગયો. 😛 …સોલ્લ્લી….

અને સાચું કહું તો ૯ જુને ત્રણ સરસ કાર્યક્રમોમાં મજા કરી – વરસતા વરસાદમાં મુંબઈ કવિતા પર બોલવાનો જલસો કર્યો, સાંજે પ્રિય મિત્ર અને હમદર્દ કહેવાય એવા ડોક્ટર ચિરાગના કાર્યક્રમમાં પ્રિય-પૂજ્ય મોરારિબાપુને માણ્યા અને થોડું બોલવાનો લ્હાવો લીધો અને રાત્રે ભક્તિ રાઠોડ – કમલેશ ઓઝા- નિનાદ લિમયે અભિનીત સરસ  અને અચૂક જોવા જેવું નાટક ટુ ઈડિયટ્સ જોયું. સુતી વખતે થયું કે બ્લોગ બર્થ ડે ઉજવવા શું કરીશ ? કારણ કે ૧૦ જૂનનો આખો દિવસ બહારગામ જ હતો. અને વરસતા વરસાદમાં ગોઠણસમાણા પાણી ખૂંદતો પાછો ફર્યો ત્યારે ય એ સવાલનો જવાબ નહોતો. ( આવતી કાલથી તો હૈદરાબાદ જાઉં છું ) 

અને મેં તો આ લિંક પર ક્લિક કરી વાંચો   અહીં લખ્યું જ છે, એમ “લાઈફ ઓફ પાઈ”ની જેમ મારી નાવડીનો નાખુદા ખુદા , ગોડ , ઈશ્વર છે અને હું તો એના પ્રકાશનું ફક્ત ચાંદરણું છું , એટલે ગઈ કાલે એ સવાલનો જવાબ અચાનક જ મારા મેઈલબોક્સમાં ટપક્યો ! 

થોડા દિવસો પહેલા અચાનક આમ જ એક મેઈલ આવેલો. મૂળ અમદાવાદની ઝેવિયર્સ સ્ટુડન્ટ, પણ હાલ અમેરિકામાં અતિ પ્રતિષ્ઠિત મેડિલ સ્કૂલ ઓફ જર્નાલીઝમમાં સ્ટડી કરતી  યંગ વિદ્યાર્થીની સૃષ્ટિ શાહનો હતો.  એ જ્યાં ભણે છે, ત્યાં અમેરિકન સરકારના સત્તાવાર મહેમાન તરીકે હું ૨૦૦૪માં મીડિયા ટ્રીપ ( ઇન્ટરનેશનલ વિઝીટર્સ પ્રોગ્રામ) પર શિકાગો ગયેલો ત્યારે ઓફિશ્યલી ત્યાં જવાનું હતું. રળિયામણી સંસ્થા છે, બ્યુટીફૂલ લેક મિશિગન પાસે આવેલી. ( સી, બ્યુટી ઓફ ડિવાઈન કનેક્શન્સ !) એક ગુજરાતી છોકરી ત્યાં ભણે છે એ જ હરખની વાત કહેવાય. સૃષ્ટિએ ફોન કરવા માટે મારો ટાઈમ માંગેલો, અને થોડી સંતાકુકડી પછી એક મધરાતે મેળ પડી ગયો લાંબી વાતો કરવાનો. 

સૃષ્ટિને એના જર્નાલિઝમ કોર્સમાં ક્રિએટીવ હ્યુમન બ્રાંડ પર પ્રોજેક્ટ કરવાનો હતો. અમેરિકામાં તો એની કમી નથી અને ભારતમાં ય ઓપ્શન્સ ક્યાં ઘટે એમ છે ? પણ સૃષ્ટિએ એમાં પોતાને ગમતા લેખક તરીકે મારી પસંદગી કરી. નેટિવ લેન્ગવેજ એન્ડ નેશનનાં રાઈટર તરીકે મારી ડીટેઈલ્સ આપ્યા પછી એનું આ એસાઈનમેન્ટ અમેરિકન એકેડેમિક ઓથોરીટીઝે મંજુર રાખ્યું , અને એ માટે એણે મારો વિસ્તારથી ઇન્ટરવ્યુ લીધો કે કહો મેં એને લાંબી વાતો કરીને બોર કરી 😉 

અને ગઈ કાલે જ સૃષ્ટિએ એનું સબમિટ કરેલું એપ્રુવ્ડ પેપેર મારા પરનું મોકલાવ્યું ! હજુ ગત સપ્તાહે જ રાજકોટનાં જર્નાલિઝમ ભવનમાંથી તુષાર ચંદારાણાનાં માર્ગદર્શન નીચે તેજસ્વી, તરવરિયા અને જીવન હાડમારી સામે લડીને તૈયાર થયેલા વિદ્યાર્થી રુદ્રપ્રતાપસિંહ રાણા મારા કટારલેખન પર બનાવેલો અને યુનીવર્સીટીમાં મુકાયેલો  દળદાર લઘુશોધનિબંધ લઇ આવ્યા હતા. રુદ્ર્પ્રતાપસિંહ મળીને મજા પડે એવા દિલાવર ઇન્સાન છે. ઈમોશનલ ને એન્થુઝિયાસ્ટીક. એમને મારા વિષે ઘણી ગેરસમજ હતી મળ્યા પહેલા, પણ મળીને તો ટેસડા કર્યા અમે. થેન્ક્સ, બાપુ. 

અને આ સપ્તાહે સૃષ્ટિનું  ઇન્ટરનેશનલ રિસર્ચ પેપર. હું તો એને ઓળખતો નહોતો. કદી મળ્યો જ નથી. પણ એ નાની હતી ત્યારથી વાંચતી, અને અનેક યંગ રીડર્સની જેમ એ ય ઉદારતાથી એવું કહે છે કે ફ્રેશ ફ્રી થોટ્સથી એના ઘડતરમાં ક્યાંક કશુંક મારું પરોક્ષ યોગદાન રહ્યું અને એને પોતાના વિચારોનો પડઘો મારા લેખોમાં દેખાતો. વેલ, આ મારી મોંઘેરી મૂડી, આ મારું કમાયેલું કેપિટલ અત્યાર સુધીનું ! B-) જવાન છોકરા છોકરીઓ આવો ફીડબેક આપે ત્યારે એક શિલ્પી અને શિક્ષક જેટલો આનંદ મારી અંદર વરસે. એણે સામે ચાલીને જ આ વિચાર્યું અને મને એપ્રોચ કર્યો. આમાં મેં તો તણખલા જેટલું પણ કશું કર્યું શું વિચાર્યું પણ નથી. લોકો દુર બેઠે પબ્લીસીટી સ્ટંટની ભલે કાલ્પનિક થિયરીઝ બનાવ્યા કરે…મારે તો હમેશા સામે ચાલીને આમ જ કશુંક મળે છે, મારા પરફોર્મન્સની બાયપ્રોડક્ટ તરીકે. 🙂 જસ્ટ થિંક, સૃષ્ટિના પેપર પર તારીખ હતી ૧૦, જૂન, ૨૦૧૩ ! ( પાર્ટનર મજબૂત હૈ ના અપુન કા, વો શાહો ક શાહ… 😉 ) 

ઓનલાઈન અને ઓફલાઈન મારા પર વરસતી આ અણધારી અપાર લોકચાહના સામે હું એટલો જ નતમસ્તક હોઉં છું, જેટલો વાયડાવેદિયાચોખલિયાપંચાતિયાઓ સામે ઉન્નતમસ્તક હોઉં છું. શિષ્યભાવે આવતા અર્જુનોને જ્ઞાન , પ્રેમભાવે ચાહતી ગોપીઓને મુરલી, અને શત્રુભાવે મળતા શિશુપાલોને સુદર્શન એ માધવમંત્ર મેં પૂરો અપનાવ્યો છે જીવનમાં.  ખેર, આ ગ્રહ પર નવા રંગરૂટ જે અહીં હોય એમણે જૂની આ પોસ્ટ અહીં ક્લિક કરીને  અને આ પોસ્ટ અહીં ક્લિક કરીને આ અવસર પર વાંચી લેવી. એમાં કહેવાઈ ગયું છે, એનું પુનરાવર્તન સમજી લેવું. 

એક બાર ફિર, હુસેનસા’બને વ્હાલ…એ ના હોત તો આ બ્લોગ ના હોત. બે વરસમાં અનિયમિતતા છતાંગુજરાતી લેખક માટે રેકોર્ડતોડ ૯ લાખથી વધુ હિટ્સની હેલી છલકાવી દેનાર તમને બધાને લોટસ ઓફ હગ્સ એન્ડ પપીઝ. આપનું બોન્ડિંગ છે તો આ બંદાનું  સો કોલ્ડ બ્રાન્ડિંગ ઓર વોટએવર નેવર એન્ડિંગ છે યારલોગ ! (પેલા અંગ્રેજી લેખમાં ય મેં એ કહ્યું હોવાની નોંધ છે, એટલે ફેંકોલોજી નથી.) તમને નવું નવું પીરસતા રહવાનો વાયદો અને…

….વાંચો સૃષ્ટિ શાહે સરસ રીતે રસાળ અંગ્રેજીમાં લખેલું અને માર્કેટિંગનાં ભૂતપૂર્વ અધ્યાપક તરીકે કહું કે બ્રાન્ડિંગનો  આભાસી અહોભાવ વિનાનો  અસલી અહેસાસ આપતું શિકાગો (USA)ની મેડિલ સ્કૂલ ઓફ જર્નાલિઝમમાં મુકાયેલું આ મારા પરનું “જેવી-હ્યુમન બ્રાંડ”ટાઈપ  પેપર. એક અક્ષરના ય ફેરફાર વિના જેમનું તેમ જ મુક્યું છે. એમાં જે સારું લાગે એનો યશ મારા કરતા વધુ સૃષ્ટિની ક્લેરિટી એન્ડ રિસર્ચ/ એડીટિંગને જાય છે.  લેખમાં એના સ્પાર્ક ઝળકે છે બરાબર. ગુજરાતની નવી પેઢી જર્નાલિઝમમાં દુનિયા સર કરવા હણહણતા અશ્વની માફક દોટ મૂકી રહી છે., એનો એ સબૂત છે.  ( એની ગૂગલ પ્લસ લિંક એના નામ પર ક્લિક કરવાથી ખુલશે ) …જસ્ટ ઈમેજીન, આ છે નવી સદી. નવી પેઢી. એ ગુજરાતી લેખકને વાંચતી વાંચતી અમેરિકાની ટોચની સંસ્થામાં ભણવા પહોંચે છે. ફ્યુઝન જનરેશનનું ગ્લોબલ કનેક્શન ! અને હા, ક્રિકેટર નહિ, એક્ટર નહિ, ઉદ્યોગપતિ કે રાજકારણી નહિ – પણ એક ગુજરાતી ભાષાના લેખકના બ્રાન્ડિંગની નોંધ  અંગ્રેજીભાષી અમેરિકાની મેડિલ જેવી જર્નાલિઝમ ઇન્સ્ટીટયુટમાં સત્તાવાર રીતે  અંગ્રેજીમાં પહોંચે છે, એમાં ખરું ગૌરવ આપણી ગુજરાતી ભાષાનું અને મારા વ્હાલા ગુજરાતી રીડરબિરાદરોનું વધે છે ! આ લેખ પણ ગુજરાતી ( ભાષા અને પ્રજા ) ને જ સમર્પિત છે, બર્થ ડે કેક તરીકે !  🙂

થમ્બ્સ અપ એન્ડ થેન્ક્સ સૃષ્ટિ.

@@@@@@

brand JV

Srushti Shah

Srushti Shah

by  Srushti Shah

 

photo by nishith shukla in USA 2012

photo by nishith shukla in USA 2012

The oldest brand in the world is ‘Chyawanprash’ that comes from Vedic India. It dates back to 1100 B.C.E to 500 B.C.E and is an herbal paste consumed for its purported health benefits and attributed to a revered sage named Chyavana. 1 But the definition of brand has evolved since then, though the purpose remains the same- to separate the best from the good. One thing that has changed substantially over the years is the way the brand is created. 

             
As Tom Blackett points out, long back, man stamped ownership on his livestock and thus created his own brand. 2 But as we have discussed all quarter, today the audience creates or destroys a brand. That is exactly what Jay Vasavada believes. 3 “My brand is a collective effort of a group,” he says. “It’s not personal because how much ever I try or do, it is people who create a brand.”  He is a firm believer in the “be a verb not a noun,” advice of Andy Hobsbawm 4  and totally understands that his audience is the center of energy and not him.  
           
Jay Vasavada, 39, is one of the most popular columnists in Gujarati print media. His columns (spectrometer and anavrut) in ‘Gujarat Samachar,’ a daily Gujarati newspaper, are famous among people of all ages. Coming from a small village named Gondal near Ahmedabad, Gujarat, in India, he believes that his unconventional upbringing is the leading factor in making him what he is today. “Success cannot be planned,” he says. “I was home-schooled until the 8th grade and this is where I am today.”3 When he was young, he became well-known because of his elocution and debate speeches. Soon, he was invited to write columns for the newspaper, which became famous and often debated. Hosting events, giving speeches and never missing a chance to bond with his audience, he quickly became prominent with the old and the young alike. In words of William Brichta, Jay Vasavada soon “earned the love” 5 of his audience.
             
Unconventional thoughts and opinions is the peculiarity of Vasavada. “He has the courage and the capacity to oppose the traditional point of view,” says Shamil Shah, 25, an engineer with TATA group of consultants in India. 6 Shamil feels that Vasavada’s thoughts are fresh and his perspective is new and different. Giving an example, he talks about a musician that was defamed in India and how Vasavada interviewed him and showed the other side of the coin. His thoughts are revolutionary and that is what makes him different from his contemporaries. “When nobody is doing something and you are doing it, you get people’s love and attention,” Vasavada says.3 As Brichta would put it, doing something different on a comparative scale helped Vasavada create a successful brand.
           
In a place, which is known to be very conservative, Vasavada comes out as a frank individual with modern thoughts. He thinks that one should not be afraid to express what they feel and think. He talks about Indian authors to be very dogmatic who stick to the “glory of the past.”3 But the new generation demands to break free and anything unusual entices them. Vasavada loves to challenge the old mindset or traditional principles that are common among the Indian mass. Just like Phil Rosenthal , 7 he believes in being completely transparent and doing away with hypocrisy. “Be arrogant in your thoughts, not in your behavior,” he says.He has handled sensitive topics that are considered a taboo in a country like India and still been successful with them. Vidhyut Shah, 48, an interior designer, regularly reads Vasavada’s columns. He loves the candor that reflects in Vasavada’s writing. 8 “There is no sign of hesitation in his writing,” Vidhyut says. “He is bold and his writing echoes that.”  Rita Clifton points out that every brand needs a strong creative idea to create its own identity and also have the courage and the conviction to carry that innovation and creativity. 9 Vasavada’s fearless and unhesitant writing is a clear example of that.
               
With the youth in India becoming more unorthodox and open than ever before, there is a search for a place or a person that can echo your thoughts. Vasavada, Vidhyut feels provides that. “I often find his writing to express exactly what I feel and even if I disagree with his point of view, his logic is quite convincing.” That is another aspect to Vasavada. His writing is not a blabber and comes across as well thought of. He can convince his audience with sheer logic. Ketan Shah, 45, a wealth management consultant, heard him once in an event. “I have hardly ever read him, but I had heard of him through friends,” he says. “And the one time I heard him talk, he left me mesmerized.” 10 Ketan says that Vasavada’s comments can convince anyone of anything, anywhere. Vasavada believes that this convincing power comes from the clarity of thoughts that he has. “If you don’t malpractice, and give your audience the right facts, it is enough to bring them back to you,” he says. 
           
Jay Vasavada attributes his unusual thoughts to the numerous things that he reads or sees. Vasavada loves to watch movies, Bollywood and Hollywood, and much of his columns revolve around them. He often draws examples from movies or books to present his point of view, which makes his writing fresh, relevant and appealing. He loves to travel as much as he loves to read. He thinks that if your life is uninteresting, it is impossible to have a sparkle and charm in your writing. “Make your life colorful and your writing will automatically become colorful,” he says. “He has his own style and flair,” Vidhyut says. “And if you have read or heard him often, you can figure out that this is his piece without even his byline on it.”His writing and expression clearly reflect who he is and what he thinks. His persona in real life is as bold, as unhesitant and as unorthodox as his writing. “I feel, I express and therefore I am,” he says. Thus he succeeds to touch on the emotional aspects easily, further providing content that makes his audience stick to him. Clifton predicts in her article about the future of brands that the audience does need an emotional as well as technological appeal to be sustained for a long-term.7 Vasavada with his sensitive writing manages to do that.
           
The brand Jay Vasavada appeals greatly to the youth. About 33,000 people follow him on Facebook 11  and about 5,000 on Twitter . 12 In a place like Gujarat, where social networking sites are not used that frequently except for the youth, this is a huge number. Shamil says that Vasavada chooses subjects that the youth like to hear about. More so, unlike his contemporaries, Vasavada’s presence on social networking sites makes him more accessible. “I think I am sharing more than I am writing and in this age of social media sharing is very important,” Vasavada says. He feels that writers or journalists should come out of their own process and connect with their audience. Social networking sites enable them to do exactly this. “This is a digital age and Facebook or twitter is just a new medium of expression for me,” he points out. Being “online” just gives him more room and space to communicate with his audience and make his writing visually appealing to the audience. “Even while publishing in the newspapers, I was very particular about choosing the visuals, because in this age of fragmentation, that is one thing that can seduce your reader. Online posting nails this idea for me,” he explains. He thinks all of these tools are a part of his brand extension and help him to bridge the gap between print and web.“He replies to the comments I make on his posts and participates in the debates that we have,” Shamil says. Vasavada believes in establishing a one-to-one connection with his audience to make them feel a part of his community. As Hobsbawm points out, “more brands can help the consumers share and connect with each other, the better.” Vasavada feels and does exactly that. He understands that he should be a part of the community of his audience rather than be “a passive descriptive noun,” as Hobsbawm puts it. He also has an online blog , 13 which is one of the most famous blogs of a Gujarati author. His online presence enhances his brand because today “people sit at the center of their social networks and information webs, into and around which all things swirl-including brands,” as put by Hobsbawm.4
           
One of the most eccentric things about Jay Vasavada is that his fan following consists mostly of people who shy away from reading Gujarati, in this modern age. In this global era where almost everyone in the world wants to be fluent in English and not bother about their mother tongue, this author maintains his blog in Gujarati, posts on Facebook and Twitter in Gujarati and raptures his audience with his Gujarati speeches.  “It is a myth that today’s generation doesn’t read Gujarati nor does it understand Hollywood films,” Vasavada says. “If that would have been the case, I would not have been here today.”  But though he uses his mother tongue, there is still a conversational feel to it.He wants to reach a complex audience who feel uncomfortable to translate certain commonly used English words like train and mobile, into their mother tongue. “The flow of language has to change with time,” he says. Maintaining a consistency and a fan following from people of all ages is a challenge in a city like Ahmedabad, which is a mix of the urban world with glimpses of traditional India. But Jay Vasavada with his lucid style and unconventional thoughts and language manages to do that impressively. 
           
If asked how does he feel about the brand that he has created, he says that it is just the love of his audience. “Brand is the trust of your customer,” he says. But he believes firmly that in today’s day and age, one has to market and create his own brand. With so many options at hand, you should provide the audience with a reason to choose you, he tells me. Vasavada has successfully “created an indelible impression” on his audience, as put by Blackett 2 by offering something that is of a certain quality and over the years, maintaining it. If you are a journalist in this age, he explains, you have to learn to keep it short and sweet, but still enough to draw your reader in. More than that, only if the audience trusts you and has faith in your writing, she will come back to you. “Brands that keep their promise attract loyal buyers who will return to them at regular intervals,” as Blackett puts it. And so it becomes equally important to respect your audience and make a connection with them.  His suggestion again echoes Blackett who advices to ‘Honor your stakeholder,’ in his “What is a Brand?” 2 Blackett says that your customers expect an attractive, well-differentiated product and I think Jay Vasavada totally provides that. 
         
 “Read, read and read,” he says. “Be original and take risks.”

References:

[1] http://www.ontargetresearch.com/2013/01/23/the-worlds-oldest-brand/

http://www.sacred-texts.com/hin/m03/m03122.htm – Section CXXII

http://en.wikipedia.org/wiki/Chyavana

 [2] What is Brand- Tom Blackett (Course Reserves)

 [3] Interview with Jay Vasavada 

 [4] Andy Hobsbawm – Brands 2.0: brands in a digital world (Course Reserves)

 [5] William Brichta – Presentation about Brands on May 20, 2013.

https://courses.northwestern.edu/bbcswebdav/courses/2013SP_JOUR_461-0_SEC20/brichtaspring2013.pdf

 [6] Interview with Shamil Shah 

 [7] Phil Rosenthal article – Course readings

 [8] Interview with Vidhyut Shah 

 [9] Rita Clifton – The future of brands (Course Reserves)

 [10] Interview with Ketan Shah 

 [11] https://www.facebook.com/jayvasavada.jv

 [12] https://twitter.com/jayvasavada

NOTE :ALL TELEPHONE NUMBERS REMOVED FROM ORIGINAL PAPER FOR OBVIOUS REASONS.

+=+=+=+=+=+

 
55 Comments

Posted by on June 12, 2013 in personal

 

55 responses to “દ્વિતીય : બ્રાન્ડ, બ્લોગ એન્ડ બોન્ડિંગ….

 1. Riddhi

  June 13, 2013 at 12:41 AM

  superb srushti ji……:)

  Like

   
 2. dr.divyakshi patel

  June 13, 2013 at 12:44 AM

  Superbbbbbb!!!
  Perfect Birthday present to this Blog!!!!
  Special thanks to Srushti Shah for this lovely article(Project for her) about JV..

  Like

   
 3. Mehul Sakhia

  June 13, 2013 at 12:59 AM

  Awesome JV…national & international brand creation by ur lovely readers

  Like

   
 4. dipali

  June 13, 2013 at 2:21 AM

  V Nice article.

  Like

   
 5. Mita

  June 13, 2013 at 2:36 AM

  Wonderful birthday wishes to the blog !!

  Like

   
 6. Ramesh Shah

  June 13, 2013 at 5:30 AM

  Great research by Srushti Shah. One more feather on hat sir JV 🙂

  Like

   
 7. Harsh Pandya

  June 13, 2013 at 8:10 AM

  mst projecct…

  Jaybhai, should i make a research paper on you for any journal? 😉 😛

  Like

   
 8. maharshi shukla

  June 13, 2013 at 9:27 AM

  Jay sir, heartily congratulations on d completion of 2 yrs,, successful completion lakhyu nthi k m k jay vasavada sathe success jate j joday chhe…..
  Congrats to srushti also she has also dn gr8 job…..

  Like

   
 9. Nehal Mehta

  June 13, 2013 at 9:41 AM

  +1

  Like

   
 10. Kamini Mehta

  June 13, 2013 at 10:59 AM

  Wow…….heartiest Congrates..JV.
  Happy Birthday planetJV…:) 🙂 🙂

  Like

   
 11. Dharmesh Vyas

  June 13, 2013 at 11:01 AM

  સર, ખુબ ખુબ અભિનંદન

  આમ તો હું ગુજરાતી મિત્રો ને ઘણી ટેકનીકલ ટીપ મારી સાઈટ માં આપું છું, પણ આપણા સુપર ડુપર બ્લોગ ની આજ ની બ્લોગ પોસ્ટ માટે એક ટીપ: References: સેક્શન ની બધી લીંક નવા ટેબ માં ખુલે એવી રીતે મુકો 🙂

  Like

   
 12. Jaywant Pandya

  June 13, 2013 at 11:12 AM

  Congrats! You deserve it.

  Like

   
 13. Prerak Acharya

  June 13, 2013 at 11:48 AM

  sunday and wednesday morning isn’t start without to see your article @Jay Vasavda

  Like

   
 14. jagdish

  June 13, 2013 at 12:12 PM

  lovely dil bag bag thai gayu

  Like

   
 15. Dipika – Furthest one lone star who dares to shine!

  June 13, 2013 at 12:14 PM

  First of all, Happy Birthday to u 😉 and Congratulations! 🙂
  For a change Aa post par fakt ane fakt shrushti par bolva ma avse…:D Her concept (that is “Brand” ) clarity is just superb! That is the reason she could represent JV as brand so well. I really appreciate and inspire by her work and your interview! Cream always rises to the top! Yehh…

  Sathe sathe ek common vat e ke shrushti hoy ke hu hou ke bija genuine readers, amne tamara thi ek unique link connect kre che je che, “Like Mindedness” 🙂
  Ghanu kevanu man thai gyu atyare tamara aj sudhi na articles na research ane tamara insight par pan ahi lakhai j gau che ena par shrushti na paper ma,mane to always tamne vachta (FB/blog/newspaper, malvanu to jo ke 2 var j thayu che..;))acharaj thay che ane dar vakhte Haila!! evu to man ma bolai j jay… 😛 Cheers! 🙂

  Like

   
 16. kiran avashia

  June 13, 2013 at 12:22 PM

  congratulations to jay and shrusti .

  My greatest strength is common sense. I’m really a standard brand – like Campbell’s tomato soup or Baker’s chocolate.
  Katharine Hepburn

  I am lucky to observe Mr. Jay time ti time from scratch to international brand . I had seen his growth and development physically and intellectually we can say young dynamic in thought and what not ? my best wishes At this point of time I would like to salute mu. lalitbhai and late jayshreeben who had inherited him this , blessed , developed him and become the pile stone of this beautiful , attractive asset for Gujarat and Gujratis .

  Like

   
 17. krunal darji

  June 13, 2013 at 1:24 PM

  ઢગંલાબંધ અભિનંદન સર, સૃષ્ટિ જે વિષય માટે તમારી પર પંસદંગી નો કળશ ઢોળ્યો છે તેના તમે પુરે પુરા હકદાર છો બોરીંગ ઉપદેશાત્મક ત્રાસવાદી જેવા જુના વાસી વિષયો માં થી લોકો ને નવુ કંઈક અલગ અને ખાસ તો યંગસ્ટર ની લાગણીઓ ને વાચા આપે એવુ તમારુ લખાણ ખરેખર ઈન્ટરનેશનલ લેવલે નોંધ લેવાય એવુ જ હોય છે.:)

  Like

   
 18. niki

  June 13, 2013 at 1:37 PM

  God bless you alwz in each and every sense 🙂 I wish you you best that this power and enthusiasm of you and your creativity last for lifetime .

  Like

   
 19. Srushti Shah

  June 13, 2013 at 1:44 PM

  Thank you so much Riddhi, Dipika, Kiran, Ramesh and Divyakshi. I am glad everyone liked it. And as you all said, Jay sir does absolutely deserve it! 🙂

  Like

   
  • Sur Trivedi

   June 13, 2013 at 10:22 PM

   Hi Srushti,

   Was that your class assignment paper or a research paper? Which journal did you publish it in?

   Sur

   Like

    
   • Srushti Shah

    June 14, 2013 at 10:16 PM

    Hi Sur,

    It was a class research paper where everyone wrote about a brand journalist from their home town. Thanks.

    Like

     
    • Sur Trivedi

     June 14, 2013 at 11:40 PM

     Hi Srushti,
     Thanks for your reply!

     So JV’s mention of ‘international research paper’ is misleading. But apparently, it was in fact an homework assignment given by your professor of a course on the topic ‘brand from your home town’. Something like write a more mature version (obviously, because it is given to the master’s level students) ‘an essay on your favorite writer’ which is given to the school kids.

     You have of course done a very nice job in that you picked a writer from your home country and found some available resources as well as a personal interview and then wrote it in your own words. So congratulations to you!

     But calling it an ‘international research paper’ seems too far-fetched. An international research paper doesn’t just mean a course-work assignment paper written in a university outside India! Honestly calling it ‘a coursework assignment paper asked by a Gujarati girl’s American professor’ would have still exhibited your love and respect for JV!

     Anyway, hope you get the best grades for your assignment in the class!

     All the best.

     Sur

     Like

      
     • jay vasavada JV

      June 15, 2013 at 3:15 AM

      Well dear sur, as paper is presented in medil school situated at USA n not ramgadh 🙂 so by default the paper is international n perhaps not me but u have Iinterpreted it as far fetched imagination 🙂 my point was in is very simple – work done in my language gujarati get noticed in international language n platform especially when there r too many options available in usa itself. Credit goes to srushti for that thats what I hadtried to mention. MOREOVER HER name is well written article is really a surprise gift on my blog birthday which is perfectly analysing my contribution n its impact wth perspective of branding. So I cherished it wth my readers to whom I dedicate all my success. Read my blog post again it is clearly mentioned in pure gujarati there too. Did I claim to fetch any pulitzer or nobel prize ? Or phd thesis or text book course paper ? I mentioned it was project assigened to her n it was her choice to present native writer. Now dont boost urself as u hav discovered sm CBI evidance in gujarat high court. 😀 I wrote all the things clearly n I m simply happy for my language n readers that by such efforts its more noticable beyong boundaries in gobal language. So no misleading here or no unnecessary boostig..for my writing I was state guest in USA in 2004 itself n on this blog in one post u wil find my pic addressing us Senate alongwth letter ofa senator. So for me many more landmarks passed even before a decade which can be boosted. This post I clearly to apriciate srushti n my readers who created Impact. In fact its about blog birthday celebration. whole so called Ivestigative view point is wrong fro the beginning n wth malice hidden. Because here u urself framed d case n became jury by contrived Iterpretaion. Its open n clear post. Perhaps u need to reareadit without preconceived notions to get the message 😉

      Like

       
      • Sur Trivedi

       June 15, 2013 at 4:32 AM

       Hi JV,
       My questions to Srusthi were due to my own curiosity and not related to you. But it turned out in the way I wasn’t expecting!

       >as paper is presented in medil school situated at USA n not ramgadh so by default the paper is international

       As I mentioned in my comment, it is not ‘international research paper’ by any means. It is just a class research paper’. An international research paper is a research article published in an internationally recognized scholarly journal. Otherwise, a course-work assignment paper written by a student in Ramgadh College is also called an ‘international research article’ for an American 😉

       >my point was in is very simple – work done in my language gujarati get noticed in >international language n platform especially when there r too many options available in >usa itself.

       The course-work assignment paper specifically mentioned to get something from the student’s home-town! So there were not ‘too many options in the USA itself’ there!

       Can Srushti agree to this sentence in your blog-article: “નેટિવ લેન્ગવેજ એન્ડ નેશનનાં રાઈટર તરીકે મારી ડીટેઈલ્સ આપ્યા પછી એનું આ એસાઈનમેન્ટ અમેરિકન એકેડેમિક ઓથોરીટીઝે મંજુર રાખ્યું”
       What is American Academic Authorities ? It can at most be Srushti’s professor or her academic adviser.

       In short, Srushti’s article was no more than an essay on ‘my favorite author’ given by teachers in India! Nobody calls them ‘international research article’ authorised by ‘American Academic Authorities’ 🙂

       Your long response already is suggestive that you know your overclaims!

       Sur

       Like

        
 20. Poonam Pandya

  June 13, 2013 at 2:16 PM

  Congrates Jay Sir….even i m giving d credit 2 U ….for development of my thoughts…for developing me too. Thanxx a ton Sir!!

  Like

   
 21. Envy

  June 13, 2013 at 2:26 PM

  Karam kiye ja fal Ki Chinta kar tu hey insaan,
  Jaise karam kar aise fal tu chah Bhagwan se
  Congrats.

  Like

   
 22. હરનેશ સોલંકી

  June 13, 2013 at 2:41 PM

  બ્‍લોગના બીજા જન્‍મદિવસે ખુબ ખુબ બધાઇયાં…. જેમ વરસાદી માહેાલમાં રીમઝીમ રીમઝીમ વરસાદ વરસે તેમ રુમ ઝુમ રુમ ઝુમ બ્‍લોગ ની મઝા માણતા રહીએ…

  Like

   
 23. Deepali

  June 13, 2013 at 2:49 PM

  Grade A+ 🙂 Jay Ho 🙂

  Like

   
 24. SUNIL MAKWANA

  June 13, 2013 at 3:53 PM

  JAI BHAI NI SADAY JAI HO !

  JAI BHAI IS GREAT FOREVER !

  Like

   
 25. Vatsal Trivedi

  June 13, 2013 at 4:06 PM

  નમસ્કાર જયલા ભાઇ, આ તો તમારું હુલામણું નામ છે. યાદ છે આપ શ્રી એ મને એક દિ મોરારી બાપુ બાબતે સળી કરવા બદલ ખખડાવેલ. એ દિ અને આજ નો દિ ફરી ભુલ નથી કરી. આપના આ બ્લોગ પરથી પ્રેરણા લઇ મે પણ પર મારી રામકહાની http://www.vatsal.me ભેગી કરવા આરંભી છે. આશીર્વાદ આપશો મહારાજ આ બાળક ને… અને http://www.gujarati.im પર ગુજરાતી ભાષા ને સમર્પિત કાંઇક કરવાની મહેચ્છા છે તો આપના ફળદ્રુપ ભેજામાં કાંઇ નવીનતમ વિચાર હોય તો પણ જણાવાની તકલીફ લેશો. આભાર

  Like

   
 26. Ramesh Narendrarai Desai

  June 13, 2013 at 4:36 PM

  I agree with Srushti. What first attracted me to your blog was its conversational style delivered in current verbiage rather than the classical pedantic Gujarati and using Hindi, Urdu and English words liberally. You come from Gondal where I did the last two years of my schooling (Sagramji High School 1948-50). Lived in Station Plot. My son Santosh heads an oufit called Future Brands and writes a blog “City City Bang Bang”. Am forwarding this piece to him. Wonder if you know Priyavadan Jivabhai Desai, my classmate who then lived in Nagar Sheri or Bakul Jayendrarai Ghoda, a junior who lived in an opposite house.

  Like

   
 27. કાર્તિક

  June 13, 2013 at 5:02 PM

  બચૂડો હવે ત્રીજા વર્ષનો થયો ત્યાં પેલાં બ્લોગબાબાઓ છેલ્લાં ચાર-પાંચ વર્ષથી ભાખોડિયાં ભરવાના ફાંફા મારે છે, એ જોઇને જે મજા આવે છે – એને જ પુરાણોમાં મોક્ષ કહેતા હશે? 😉

  બાય ધ વે, અભિનંદન. અહીં વધુ લખતા રહેજો!

  Like

   
 28. Jenti Patel

  June 13, 2013 at 5:07 PM

  shrusti par ek j nam ni jay …ho…ke..

  Like

   
 29. Ashok Patel

  June 13, 2013 at 5:25 PM

  superb..carry on..best wishes .

  Like

   
 30. nitin mehta

  June 13, 2013 at 6:05 PM

  UNCONVENTIONAL THOUGHTS & OPINIONS IS THE PECULIARITY OF VASAVADA- best lines.

  Like

   
 31. Neeta shah

  June 13, 2013 at 7:32 PM

  Well thought well written n well presented article by shruti….d biggest achievement is achieved wen yr next batch looks at u as idol n wants to become like u….njoi d achievement Jay…

  Like

   
 32. Nayan Panchal

  June 13, 2013 at 7:43 PM

  JV,

  Congratulations for completing two years on this page. This is the perfect gift to all your readers on the wonderful occasion. I loved your analysis. Indeed, your partnership with HIM is very strong. I believe everyone’s partnership with him is equally strong, if one believes enough.

  Congratulations to Shrushti also for her wonderful paper. The beginning sets the tone perfectly and this single written paper is enough to highlight the basic difference between education systems of respective countries. Good wishes to her for life ahead.

  Keep writing JV and may we see many more such articles in future.

  Like

   
 33. Darshak patel

  June 13, 2013 at 8:05 PM

  ahi badhu j saras chhe…pan SHRUSHTI sauthi saras chhe… 🙂

  Like

   
 34. swati paun

  June 13, 2013 at 8:37 PM

  congretzzzzzzzzzzz a lot…………………sir………….aa blog dear…100 yr no thay…n wel dn shrushti……………………sir yr partner alwzzz wd u aetle 6 k…..sathe tame khotu nathi karta n ur hardwork….gbu jvjs……..:)

  Like

   
 35. Dipti Vyas

  June 13, 2013 at 9:29 PM

  Wah..Jay Vasavada attributes his unusual thoughts to the numerous things that he reads or sees.. True 🙂

  Like

   
 36. nirupam avashia

  June 13, 2013 at 10:11 PM

  Congrats…JV & Srushti both…..Best wishes to both too…

  Like

   
 37. Dhruv

  June 14, 2013 at 1:54 PM

  Goosebumps 🙂

  Reading you since my adolescence.. Witnessing your success is heartwarming and at the same time gives that proud feeling ‘Oh Jaybhai, i have been reading him since ages.. I know him 🙂 ‘

  Congratulations, Thanks and wishing the very best of time 🙂

  Like

   
 38. KARTIK

  June 14, 2013 at 7:27 PM

  congrats , Jaybhai ..

  Like

   
 39. jalay shukla

  June 15, 2013 at 8:42 AM

  હું તમને positive thinking આપું એવડો હું મોટો નથી પણ તમારે શત્રુભાવે મળતા શિશુપાલોને સુદર્શન વિષે તમારે નહિ વિચારવાનું..એ તો ચાલ્યા રાખે ..આવડી ઉમરે અમિતાભ બચ્હન ને પણ અમુક લોકો ટીકા કરવામાં બાકી રાખતું નથી..

  Like

   
 40. dhrumaloza

  June 15, 2013 at 11:55 AM

  Kudos to Srushti…JV on the blog b’day, lots of luv to u & expect return gift of more regular posts here frm u 🙂

  Like

   
 41. Jayesh Marwadi

  June 15, 2013 at 12:22 PM

  tamara bachuda ne lilleechham…. shubhkamnao,,,,

  Like

   
 42. Rashmi

  June 15, 2013 at 12:55 PM

  Happy B’day JV n Ssperb work Shrusti
  Dil Garden garden ho gaya….

  Like

   
 43. kishan tank

  June 15, 2013 at 4:13 PM

  sir wright on “free hugs”
  pls

  Like

   
 44. venunad

  June 15, 2013 at 5:28 PM

  It is really a most deserved achievement, Jayji. Your factual, varied, modern contemporary thinking & over all boldness to represent such thoughts without worrying about consequences is a great quality most writers lack! Belated Happy, healthy & expressive birthdays to come for years ahead!

  Like

   
 45. Utkarsh

  June 16, 2013 at 11:46 AM

  very well written and easily understandable..:) kudos to you @Srishti! and with that i would also like to add why i love to read him and listen to him, here are some of the points

  1. First of all, his extensive reading and knowledge of almost every subject which makes him quite versatile and it clearly reflects in his writing to which extent he has read, thought about and analyzed the particular subject. In a column he would be writing about poetry and in the next he would be writing about management. He may write about finance in the morning and delieve a speech about love in the evening. He stands out because when you read him, you know his confidence upon whatever he has written and you hardly get a chance to doubt it!!

  2. One of the best things about him is that he keeps himself open, honestly accepts if he has made any mistake (which happens seldom though!) and always asks his readers to be theirselves…..although it is a different thing that sometimes it backfires on him as well. 😛 but then he knows how to respond as well.

  3.let it be life, movies, friendship, love, government, society, politics, sex, business; any subject…since i started reading him, i often felt the same as other readers mentioned in the research that their thoughts and view points were reflected in his writing…and still he has played a huge role in shaping up my opinions and understanding of various subjects..and last but not the least is that he has never followed a judgemental apporach about anything and keeps it open for discussion and that is what each one of us should learn from him as well..he continues to explore and inspires me and other readers for the same. A lot of times, i would just open his months or years old column and read it again….this doesnt happen in the case of every other piece of writing of many writers. many of his written pieces are always refreshing and evades the scope of time.

  Like

   
 46. Mukund

  June 17, 2013 at 4:39 PM

  superb!

  Like

   
 47. Gayatri Joshi

  June 19, 2013 at 4:08 PM

  કેમ છો
  મજા મા
  જયજી
  તમારી એક જ વાત મને ગમે છે કે, તમે જીંદગીને પંસદ નથી કરી જીંદગીએ તમને પંસદ કર્યા છે. આ વાક્ય તમે ઈ ટીવીમાં ગીત ગુંજન પર બોલ્યા હતા. પણ વધુ પડતી ચોખવટ કરો છો તો ક્યારેક લાગે છે કે તમે અંદરથી સાવ એકલાને ખાલી ખાલી છો.
  બાકી જ્યારથી છાપા વાંચવાનુ શરૂ કર્યુ છે ત્યારથી તમારી કોલમ વાંચુ છું નિયમીત નહી. પણ જે મળે તે વાંચી લેવાની રૂહે.
  તમારા લખાણની ચાહક
  ગાયત્રી જોષી.

  Like

   
 48. MAHESH

  June 20, 2013 at 11:47 PM

  Me,Me,Me,Me,Me,Me,MEOW,MEOW,MEOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Like

   
 49. Parth Veerendra

  June 22, 2013 at 12:29 AM

  “શિષ્યભાવે આવતા અર્જુનોને જ્ઞાન , પ્રેમભાવે ચાહતી ગોપીઓને મુરલી, અને શત્રુભાવે મળતા શિશુપાલોને સુદર્શન એ માધવમંત્ર મેં પૂરો અપનાવ્યો છે જીવનમાં.”……wah jv……….agree with each of ur wrd utkarsh…..u echoed d exact sentiments/views evry1 here always feel abt jv’s writing….

  Like

   
 50. manoj_rupareliya2001

  April 30, 2017 at 5:44 PM

  Yo!

  You’re not going to believe what I’ve read yesterday, you’ve got to read it yourself at http://heinzel.org/_plesk/img/glyph/accuse.php?2726

  Be well, manoj_rupareliya2001

  Like

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: