RSS

જાવેદ કી જબાની : મુલ્ક ઔર મ્યુઝિક કી કહાની

07 Jun

ગઈ કાલે ગુજરાત અને આજે મુંબઈમાં છપાયેલા અનાવૃત (લિંક ) ના મૂળ અન એડિટેડ એવા જાવેદ અખ્તરના કોઈ વાંચન વિના અપાયેલા પ્રવચનનો વિડીયો જાણકાર મિત્રોએ તો શોધી કાઢ્યો હશે, છતાં આ રહ્યો. એ સાંભળવાની ઓર લિજ્જત છે, અવાજના આબાદ આરોહ-અવરોહને લીધે.

ગુજરાતમાં કેટલોક વર્ગ અપપ્રચારને લીધે જાવેદ અખ્તરની છૂપી એલર્જી પણ ધરાવે છે. પણ વર્ષોથી મીડિયામાં ઝીણી નજર રાખીને તાવણી કર્યા પછી કહું છું – એ સુપરસેક્યુલરિસ્ટ હશે,  સ્યુડોસેક્યુલરિસ્ટ નથી. એમણે હિંદુ કે મુસ્લિમ દરેક કટ્ટરવાદ સામે ખુલીને અવાજ ઉઠાવ્યો જ છે. વર્ષો પહેલા ‘ગુફ્તગુ’ નામના એમના ઝી ટીવી પરના પ્રોગ્રામમાં એ એક મુલ્લા સાથે કેવા ઝગડી પાડેલા , એ ય યાદ છે. આ લાંબી ચર્ચા ફિર કભી, પણ પ્રથમ પત્ની હનીના સંતાનો ફરહાન – ઝોયા પણ ઉદારમતવાદી અને સર્જનાત્મક થયા એ ય ભારતના સમન્વયની સુગંધ છે. વિડીયો જ ખોળ્યો, તો અનેકમાંથી ત્રણ જાવેદની એકાંગી છાપ અંગે ગેરસમજ દુર કરવા મૂકી દઉં છું. કશું જાણ્યા વિના પ્રચારથી જ દોરવાઈને જજમેન્ટ બાંધી લેતા પિત્તળભેજાંઓ ખાતર. બનાવટી બિનસાંપ્રદાયિકોના ટોળાંમાં કાંકરામાંથી ઘઉં શોધવા. જોવાનો સમય ફાળવજો. અભિપ્રાય દસ સેકન્ડમાં અપાય, અભ્યાસ દસ દિવસ ચાલી શકે !

 
 

15 responses to “જાવેદ કી જબાની : મુલ્ક ઔર મ્યુઝિક કી કહાની

 1. poonam

  June 7, 2012 at 3:32 PM

  ऊँची इमारतों से मकां मेरा घिर गया,
  कुछ लोग मेरे हिस्से क सूरज भी खा गाए..

  – जावेद अख्तर –

  Like

   
 2. shiny

  June 7, 2012 at 4:06 PM

  જાવેદ અખ્તર સાહેબ ના religion માં એમના જેવા ઓછા મળે છે, એતો વાંધો છે .

  Like

   
 3. Hitesh Dhola

  June 7, 2012 at 4:47 PM

  Wow.. Second Video.. Salute to Javed Saheb !!

  Like

   
 4. Hitesh Dhola

  June 7, 2012 at 4:51 PM

   
 5. farzana

  June 7, 2012 at 5:04 PM

  hihihi…….pitalbhejaao to takoro e sarkho na aape…..lollllzzzzz……..btw…..nice sharing….

  Like

   
 6. dipikaaqua

  June 7, 2012 at 7:37 PM

  Bahot khub!!! 🙂

  Javed sahab is a gr8 humorist, stubborn, sharp, gifted, smart…but above all a true HUMAN BEING!!
  The second video is superb, shows true conviction. I loved his speech on spirituality, Insightful and what a rich knowledge he has!!

  અભિપ્રાય દસ સેકન્ડમાં અપાય, અભ્યાસ દસ દિવસ ચાલી શકે ! સરસ!!
  અભિપ્રાય દર સેકન્ડ બદલાય પણ ખરો 😛

  Like

   
 7. keyu shah

  June 7, 2012 at 7:46 PM

  हे हे चलोना ढूँढे शहर नया जहा मुस्कुराहटे हो बीखरी जहा से गम का मौसम गया जहा बीती बाते हर एक अजनबी से हो भुले हम भी जो सारी फिकरे लम्हा लम्हा खुशियाँ बिखरे -મારા મત મુજબ કોઇ સુપર સેક્યુલરિસ્ટ કે સ્યુડોસેક્યુલરિસ્ટ આવુ ના લખી શકે.what u say j’v..

  Like

   
 8. Dhanvant Parmar

  June 7, 2012 at 7:46 PM

  Javed akhtar ne kem gujarat na encounters j dekhay chhe ane maharashtra, andhrapradesh jeva congress ruled state na nahi???
  Shu aane psudo-secularism na kehvay???

  Like

   
 9. Manoj

  June 8, 2012 at 12:02 AM

  Thanks Jay bhai… Apani vaat sar Ankhno par. Pan mane Javed Akhtar saheb Dwara Reopen Karayela SOHRABBUDIN case vishe samaj nathi padati to e vishe dhyan dorava vinanti.

  Like

   
 10. Jani D.

  June 8, 2012 at 2:55 PM

  વાહ જયભાઈ !! એકદમ પરફેક્ટ ટાઇમ એ આ લીંક મૂકી!! મને યાદ છે કે લાસ્ટ માં જે ૩-જી લીંક છે એ પેલા તમે ઉપલોડ કરેલી ને ત્યારે મેં પણ એવી કોમેન્ટ કરેલી કે “i Think he is having baised toward gujarat and may be he is pseudo !!” પણ હવે આ વાત નો છેદ ઉડી ગયો after watching second video on Sprituality !! ટોટલ mindblowing બોલ્યું છે and that too without any preparation બસ આજે દિલ ખુશ થઇ ગયું આ જાણી ને કે જાવેદ સાહેબ is different not the one as projected by someone !! !!
  (આજે હું ૨ બ્રેડ વધારે ખાઈસ હહાહા અને ઉપર થી સ્વીટ ડીશ નું પણ કૈક કરીશ!!!)
  a eye opening video and article 🙂

  Like

   
 11. nikunjtrvd@yahoo.co.in

  June 9, 2012 at 12:05 AM

  He is totally hipocrate man, he is good writer and good speaker also but his heart is dirty.

  Like

   
  • jay vasavada JV

   June 9, 2012 at 12:12 AM

   dear , r u a cardiologist? 😉 hav u checked it? 😛 just by someone is having opposite views in some matter n following all legal considerations to express it, just because he is from other religion n besides his own pointing out some mistakes of other religion- he is certified criminal? thats exactly talibani mindset of close mind.

   Like

    
   • Nikunj

    March 21, 2013 at 3:01 PM

    Dear ,I am not cardiologist neither you , I am observing his activity from very long ,base on this I am writing this ,if you need proof I can write in detail. you are also art lover like me ,but it doesn’t mean that every artist who are also a good orator good by heart too. (By the way I never said that he is criminal)

    Like

     
 12. DR.NARESH S BHAVSAR

  June 9, 2012 at 2:51 PM

  Javed akhtarji vastavme sachche hindustani hi hai, or sachcha hindustani hi kisibhi religion pe bina jijak sachchai ugal sakta hai. unka kahna hai ki dharm mulk nahi banata… mulk to culture se hi bante hai.. or yah baat 100% sachchi hai….dharm ki oath me chhup kar lutne waloke liye main itna hi kahunga ….
  KINARON NE KI BAGAWAT TO SAMANDAR KA KYA HOGA ?
  SITARON NE KI BAGAWAT TO AMBAR KA KYA HOGA ?
  DHARM KI OATH MEN CHHUPKAR LUNTNE WALO.,
  INSANONE KI BAGAWAT TO PAYGAMBAR KA KYA HOGA?

  Like

   
 13. Taksh

  June 10, 2012 at 3:06 PM

  Sri Sri Ravi Shankar ‘s counterpoint to Javed Akhtar
  H.H. Sri Sri Ravi Shankar offers a counterpoint to Javed Akhtar ‘s finite views on Spirituality

  Everyone has the right to be ignorant

  It is funny that in a country like India spirituality is talked about as a hoax. How can something which is so obvious, which is part of millions of people, be taken as a hoax? Spirituality is not a halo of the few, it is the breath of every human being. Have people forgotten that freedom was achieved through spirituality as the prime means by Mahatma Gandhi?

  It has become a fashion with journalists to blindly continue the colonial tradition of calling Hindu spiritual leaders a hoax. They called Mahatma Gandhi, Vivekananda and Sri Aurobindo godmen and hoaxes, and their contemporaries continue to do so. Would they say this to Mother Teresa or the Dalai Lama? No! Only Indian spiritual leaders are singled out.

  The India Today Conclave offered a basis for a discussion on spirituality, “Halo or Hoax?” Javed Akhtar joked, “In movies we create an illusion and then after three hours we put up a sign, The End, and make people step back into reality, whereas spiritual people also create an illusion but they do not put an end to it.” The audience applauded. I smiled within and thought, yes, what this man says is correct, all that is created comes to an end. If something does not end then it is not created! Perhaps he didn’t even realise the profound truth of what he was saying.

  So in some way he tacitly accepted that the love and drama he creates in the movies does end, but the love and transformation created by spiritual people never end. Yes, this whole world is an illusion that never ends. I drew Adi Shankara from his sarcasm. What an enigma: the perception and the reality. So Mr Akhtar is actually saying that his reel love songs are false. If only he knew the reality: that his lyrics express the genuine feelings of thousands of youth when they come and sing his marvelous songs before me, with that spark of love in their eyes. Real-life love never ends; it moves from life to lifetimes.

  Spirituality is intoxicating. Only those who step into it will know. Before criticising we need to do our homework. Has one visited ashrams, like the Ramakrishna Ashram, Ananda Mayi Ma Mutt, Brahma Kumaris’, Gayatri Parivar, Pandurang Shastri, Sri Aurobindo Ashram or Art of Living? Has one spent time with saints? Only then does one’s views carry weight, else they remain simple accusations only, a distorted perception, not reality.

  Mr Akhtar thundered again: “All modern-day spiritualists are hypocrites”. Many people froze as he dismissed the present-day gurus. Today there are millions of people who follow spirituality: are they all hypocrites? I appreciated that he could express his feelings boldly, without pretension. But the contempt that was exhibited for gurus was alarming. The hatred and frustration were obvious from his body language. It’s not just Mr Akhtar. Many journalists, communists, atheists and naxalites live in that state of mind, of being anti-religious, anti-rich, anti-famous, anti-business.

  Should I argue and put him down? No! I have never put anyone down. I can’t deviate from my nature. So I simply said, everyone has the right to be ignorant.

  A flash of Aurangzeb, who butchered thousands of gurus and would not listen to any reason or logic, came to mind. An intelligent man would look into all the avenues before he makes a comment or accusation. It is necessary to stand up for justice and expose the misdeeds of the world. Instead the so-called activists only engage in accusations. Blaming the entire modern-day spiritual guru and sadhu community is as foolish as branding the entire Muslim community as terrorists.

  It is the medieval brahmanical mindset to always put down business and politics and the colonial mindset to denounce gurus. As a result we never expanded our political influence nor globalised our business until very recently.

  Then came his next statement that Buddha went from the palace to the forest and today the gurus come from the forest to the palace. I said to myself, ‘Come on! Buddha went to the forest when he was unhappy and miserable, and he came right back when he became a guru’. Any high school student knows this. Besides, every palace had a rajguru. Last year hundreds of sadhus were evicted from the caves and hermitages of the Himalayan region, near Haridwar, by the forest department. People generally think sadhus should live in forests with torn clothes but the forest department wanted to send them to the city!

  The atheists have always fought with spiritual people. In those situations we should know how to act. It is pointless to argue with them. What do you say to a man who has never stepped into the realm of spirituality yet calls it a hoax? One cannot make a blind man see the light through his nose.

  Unfortunately atheists are just fearful and good dramatists. A man who equates arms, drugs and spirituality is not going to change his opinion immediately and anyway his opinion is not going to matter for what is and what will be. Come on, I thought, sing a new song. My compassion grew.

  Often activists seem to create rage and revenge in the victims; they cannot bring solace and creative action. In the name of justice they fume with hatred. This can lead to acts of violence like the recent killings of 19 sadhus in Uttar Pradesh. It has been an old tradition to glorify the dead, and call the living a hoax. Kabir had to put up with this as did Meera, Buddha, Jesus, Adi Shankara and many more… the wise do not mind the outburst of a few.

  Spirituality is not a matter of the head, it is a matter of the heart. I had two choices: to argue and turn the conclave into a conflict or to keep silence. I chose the latter.

  H.H. Sri Sri Ravi Shankar is the founder of the Art of Living

  Like

   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: